تبلیغات
وبلاگ دانشجویان پزشکی بیرجند 88 - جلسه ی آخر بیوشیمی دكتر ملكانه(هورمونهای جنسی)
وبلاگ دانشجویان پزشکی بیرجند 88
خوش آمدیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــد

بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389

با سلام و خسته نباشید به همه ی دوستای خوبم...از اونجایی كه موفق نشدیم این مطلبو به دستتون برسونیم ترجیحا به یارانه...ببخشید رایانتون فرستادیم تا نكننننهههه یه 0.25ی كم بیارین(واسه اونایی كه میخوان حتما 20شن)

البته این جزوه سر دراز دارد كه ترجیح میدم برای خدتونم كه شده توضیح ندم...

به قول معروف :عنایت بفرمایید

هورمونهای جنسی

 


اعمال هورمونهای محور هیپوتالاموس هیپوفیز و بیضه:

1- تحریك سنتزآندروژنها

 2- تحریك اعمال متابولیكی برای شروع رشد عمومی بدن

3- شكل دهی  ظا هر خاص مردانه

4- تحریك تكامل نسوج دخیل درتولید مثل

5- تحریك تولید اسپرم

6- ایجاد شرایط لازم برای تكامل و فعالیت اسپرم

 

ذات جنین به سمت مونث شدن است در هر ژنتیک که باشد و عاملی که باعث مذکر شدن می شودMIF است

که بر روی کانال مولر که به بعدها به دستگاه تناسلی مونث تمایز می یابد اثر کرده و باعث تحلیل رفتن ان

می شود و کانال ولف مولر تمایز یافته و به دستگاه تناسلی مذکر تمایز می یابد.

سندرم آدرنوژنیتال : مهمترین و فراگیرترین عارضه کورتکس آدرنال برای هورمون های جنسی و باعث تولید بیش از حد یا زودرس تستسرون می گردد اگر این سندرم در دوران جنینی به وجود آید باعث ترشح تستسرون و اثر القاییMIF می گردد در این صورت اگر نوزاد مذکر باشد چون خودش آندروژن ترشح میکند عارضه ی چندانی بر ایش به وجود نمی آید اما اگر فرد مونث باشد از لحلظ ژنتیکی دختر اما از لحاظ هورمونی و اندام تناسلی مذکر است و دوجنسی است.

 

سلولهای بیضه :

1-سلولهای تولیدکننده ساختار  

2-سلولهایی با نقش اصلی:1-سرتولی 2-لایدیک 3-اسپرماتوگونی

در بدو تولد در فرد مذکر در ابتدا GnRH ،LH ،FSH بر روی تستیس اثر گذارده و بر اساس مکانیسمی ناشناخته در دورا قبل از بلوغ فاکتورهای مهار کننده محور را مهار و مانع تولید تستسترون می گردد اما بعد در سن حدود 13 تا 15 سالگی عواملی از قبیل وزن سیستم عصبی ،نور در همکاری با هم اثر فیدبک منفی را برداشته و باعث تولید تستسترون می گردد. با شروع بلوغ GnRH افزایش می یابد و بر هیپوفیز قدامی اثر گذارده و LH  وfsh هم افزایش می یابد lh  بر روی سلولها لایدیک گیرنده دارد که سبب القاء سنتز تستسترون می گردد.LH نظیر کورتکس آدرنال تستسترون تولید می کند به طوری که 95% این هورمون مربوط به این بخش استو پس از تولید به خون میریزد و به پروتئین ناقلش متصل شده و به بافتها ی محیطی می رود و سبب بروز علائم ثانویه مردانه می گردد و در کل تمام اعمال متابولیک مردانه را سبب می گردد. اما مهمترین هدف همه این اعمال اسپرماتوژنز است و روندش به این صورت است که سلولهای سرتولی برای FSH گیرنده دارند که پس از اثر تولید پروتئین گیرنده تستسترون در بیضه می کند androgen binding protein(ABP) که بعد از اتصال به تستسترو نبه شکل کمپلکسی موضعی سبب القا اسپرماتوژنز می گردد و تامیز سلولهای اسپرماتوگونی اولیه به اسپرم را باعث می شود

تنظیم محور : با اثر هورمونهای هیپوفیز بر بیضه در سلولهای سرتولی پروتئین inhibin و در سلول های لایدیک تستسترون تولید می گردد که این دو با همکاری هم نقش تنظیم محور را دارند.در مردان تولید اسپرم تا زمان مرگ و حتی بعد از آن تا زمان فعالیت آنزیم ها ادامه دارد.و فقط به فراخور شرایط سنی سرعت تولید ان تفاوت می کند.

 

 

 

تستسترون در خون:

97% آن به صورت متصل به ناقل خود sex hirmone binding globoline وجود دارد و 3% باقی مانده که درحقیقت همه اعمال را انجام می دهد به صورت ازاد است.

تکامل دستگاه تناسلی مردانه:برای این کار عوامل زیر ضروری است و در کل هم برای

تمایز دستگاه تناسلی مردانه تستترون و برای تکمل دستگانه تناسلی زنانه استرادیون

 ضروری است.

 

 

اختلالات:

بلوغ واقعی زمانی اتفاق می افتد که تولید هورمون همراه تولید سلول جنسی باشد و بلوغ غیر واقعی یا یونیکوئید زمانی اتفاق می افتد که اسپرم تولید نگردد.

بیضه ها تکامل نیابند یا به علتی از بین بروند مثلا در داخل شکم بمانند و به علت دمای بالا ازبین بروند که اگر تا 2 ماه بعد از تولد بیضه نزول نکند در حفره شکمی از بین می رود.

کم کاری : اولیه: تستسترون پایین GnRH و LH و FSH بالا: اگر در قبل از تولد اتفاق بیفتد فرد مونث می گردد اگر بعد از تولد قبل از بلوغ این اتفاق بیفتد بسته به شدت بلوغ با تاخیر اتفاق می افتد یا اصلا اتفاق نمی افتد .

ثانویه :اشکال در هیپوفیز است و هیپوگنادیسم اتفاق می افتد و میزانLH و FSH پایین است

ثالثیه: اشکال در هیپوتالاموس است و باز هم هیپوگنادیسم را داریم و GnRH کم است

Over activity: که عاملش پرکاری هیپوفیز است یا مصرف اشتباه قرص های ضدبارداری توسط کودک یا بالابودن ناشناخته GnRH که سبب بلوغ زودرس گشته.

گار تومور بیضه وجود داشته باشد باعث بلو زودرس پیش از دوران بلوغ می گردد و سبب نازایی پس از بلوغ می گردد.

واریکوسل : به سبب تجمع مایع در بیضه تکامل و بلوغ اسپرم ها به طور کامل اتفاق نمی افتد.

در تستهای ازمایشگاهی برای بررسی بیضه GnRH,FSH,LH,Inhibin و پرولاکتین سنجیده می شود و همچنین تست اسپرموگرام که زند ه بودن عفونی بودن تعدا دو عوامل متعددی را نشان میدهد نیز وجود دارد .

تخمدان و هورمون های زن ساز :

در تخمدان در دوره جنینی در حدود 2 میلیون تخمک در زمان تولد 700000 و در بلوغ 300 تا 400 عدد تخمک وجود دارد

تفاوت ساختاری آندروژن و استروژزن : آندروژن 19 کربن دارد اما استروژن بر رو کربن 10 متیل ندارد و حلقه آرومات دارد بنابراین 18 کربن دارد.

اعمال کلی استروژن:

l       1- تحریك سنتزاستروژنها

l        2- شروع اعمال متابولیكی برای شروع رشد عمومی بدن

l       3- شكل دهی  ظا هر خاص زنانه

l       4- تحریك تكامل نسوج دخیل درتولید مثل

l       5- تحریك تكامل فولیكولها  و تخمك گزاری

l       6- آماده سازی رحم برای لانه گزینی

l       7- ابقاء حاملگی

l       8- ایجاد شریط لازم برای زایمان و شیردهی

9- القاء تغییرات خاص دوران یائسگی

در کل 3 نوع استروژن داریم :1- که 1 عامل الکل دارد و E1 نام دارد 2- که 2 عامل کربن دارد و E2  نام دارد که هورمون اصلی تخمدان است  3- که 3 عامل الکل دارد و استریئول نام دارد و هورمون اختصاصی جفت است و در تخمدان تولید نمیشود .

نحوه سنتز:

GnRH  باعث تولید LH و FSH و بعد باعث تولید استروژن می گردد(القا سرعت رشد توسط استروژن بیشتر از آندروژن است اما در عوض اپیفیز را زودتر میبندد)و استروژن باعث اعمال متابولیک از قبیل رشد قد زیاد کردن رشد استخوان و رشد فولیکول می گردد و باعث به وجود آمدن دو لایهthecaو granulosa که با همکاری هم باعث تولید هورمون های جنسی می گردد در لایه گرانولوزا حلقه A تحت اثر آنزیم آروماتاز به آرومات و بعد به استروژن (E2 )تبدیل می گردد از طرفی AMP طی مراحلی به آندرستدیون تبدیل و به استروژن E1و همچنین تستسترون تبدیل میگردد اما نکته مهم این است که ابتدا آندروژن و بعد استروژن تولید می گردد.

عارضه هیرسوتیسم یا پرمویی بر اثر تولید بیش از حد هورمون بر اثر سندرم آدرونژنیتال یا اشکال در آنزیم های تخمدان اتفاق می افتد.

در تخمدانها E2 فراوان و E1 بسیار کم تولید می شود وظیفه E2 رشد و آماده کردن زنان برای حاملگی است و مهمترین تست کنترل E2 است.

در یک سیکل منظم قاعدگی فولیکول تحت تاثیر LH و FSH  سلول اولیه رشد می کند و E2 تا روز 14 دیواره رحم ترمیم می گردد و درست روز 13 بر اثر افزایش LH , FSH سطح E2کاهش می یابد و اثر فیدبک برداشته می شود و میزان LH و FSH  سرسام آور زیاد شده و تخمک گذاری را از راه فعال کردن آنزیم کلاژناز که در دیواره سلول است و دیواره فولیکول را پاره میکند القا می کند و باقیمانده فولیکول به جسم زرد تبدیل می گردد که پروژسترون که هورمون پیش حاملگی است را ترشح می کند.پروژسترون دیواره رحم را تکمیا وعروق خونی را گسترده می کند و گرمازاست و باعث افزایش نیم درجه ای دمای بدن می شود و گلیکوژن را در فولیکولها ذخیره می کند از روز 14 به بعد جسم زرد کوچک و سنتز هورمون کم میشود اگر لقاح صورت بگیرد تخمک بارور شده حاصل میشود این تخمک در دیواره رحم مستقر شده و HCG ب همحض تولید اولین سلول حفت تولید می گردد که عملش مانندLH است اگر حاملگ یصورت نگیرد جسم زرد تحلیل رفته و پروژسترون کاهش می یابد و دیواره رحم ریزش می کند  و سیکل بعدی آغاز می گردد

دو تست تعیین حاملگی :1- بتا HCG : از روز دوم 2-rapid test : از هفته دوم

البته بتا مخصوص خانم های حامله نیست بلکه در زنان یر حامله نشان دهنده سرطان تخمدان و در مردن نشان دهنده سرطان بیضه است .

از تستهای بررسی سلامت جنین تست سنجش E3 و DHEAS کبد جنین است و همچنین 16 هیدروکسی DHEAS و پرولاکتین و آدرنال DHEAS (ماه 3 به بعد) است که DHEAS در خون جنین از بند ناف گذشته و توسط جفت بهE3 تبدیل شده و به خون میریزد و عاملی برای تهیین تکامل مطلوب جنین است . که در زن نابارور این آزمایش در روز 3 و 21 (برای تعیین پروژسترون) انجام می شود . برای تعیین حاملگی.

اختلالات:

کم کاری اولیه :  کمE2 و LH و FSH زیاد که قبل از بلوغ باعث بلوغ دیررس و یا عدم بلوغ بر اساس شدت می گردد.

کم کاری ثانویه E2,LH,FSH هر 3 پایین.

پرکاری:E2  بالا و LH,FSH پایین : اولیه

E2,LH,FSH هر 3 بالا : ثانویه 

قبل از بلو باعث بلوغ زودرس و بعد از بلوغ باعث اختلالات باروری می گردد. که در سزطان تخمدان رحو گردن رحم یا تخمدانهای پلی کیستیک امکان دارد ایجاد شود .

E2 باعث القا سنتز HDL   می گردد اما تستسترون همچین نقشی ندارد.

 

البته به اسلایدا هم مراجعه كنین...

اوقات خوووووششششی را برای شما و خوانواده آرزو مندیم(التماس دعا)

بسه دیگه زیاتتتتی حزف زدم... یعنی نوشتم.

خدا حافظ...good luckارسال توسط مهدیه محمدی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

دانلود

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

تک باکس

دانلود نرم افزار